Feb 11, 2016 - Thursday

Thursday Afternoon Swiss Teams Event Summary

Session 1

20.0 Tables Based on: 23.0

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
6.05 Silver 1 63.00 Steven WinokurRochester, MI William WinokurWest Bloomfield, MI Wilbur ArgersingerAnn Arbor, MI David GraffAnn Arbor, MI
4.54 Silver 2 1 56.00 Michael GiordanoCommerce Twp, MI Richard BecherBloomfield Hls, MI Larry CohenWest Bloomfield, MI George ChristianOakland Twp, MI
3.40 Silver 3 2 50.00 Kathy TwomeyBloomfield Vlg, MI Suzanne McIlhinyDearborn, MI Cassandra RodgerTroy, MI Naresh KapilaAuburn Hills, MI
2.55 Silver 4 49.00 Robert MendelsonTroy, MI Edward WhiteGrand Blanc, MI Debra EavesNorthville, MI Suzy BurgerWest Bloomfield, MI
1.91 Silver 5 48.00 Jack ShartsisHuntington Wds, MI Leonard MelanderWest Bloomfield, MI Marilyn MaddoxPleasant Ridge, MI Myles MaddoxPleasant Ridge, MI
1.44 Silver 6 46.00 Ronald HorwitzFarmington Hls, MI Brenda JaffeFarmington, MI John DreifusFarmington, MI Walter GoldsmithBloomfield, MI
1.86 Silver 3 44.00 Charles SchiffBirmingham, MI Kerry LaferFarmington Hls, MI Robert RafWest Bloomfield, MI Georgene CroninRochester Hills, MI
1.39 Silver 4 43.00 Scott MillerAuburn Hills, MI Harry JagtianiClarkston, MI Frederic FayleRochester, MI James BanaszekWashington, MI
1.04 Silver 5 40.00 Marilyn NathansonFarmington Hls, MI William LandrumDetroit, MI Brand MarwilBloomfield, MI Susan MarwilBloomfield, MI
1.26 Silver 1/2 32.00 David DursumLake Odessa, MI Neal GehringRoyal Oak, MI Gerard PeplowskiGrosse Pointe, MI George PopeFarmington, MI
1.26 Silver 1/2 32.00 Lawrence FreedmanAuburn Hills, MI Susan MeneilleyWest Bloomfield, MI Lois BeyerDearborn, MI Jean KlarichDearborn Hgts, MI

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
14 Steven Winokur William Winokur Wilbur Argersinger David Graff A 1 - - - - - 0.00 63.00 6.05 Silver
18 Michael Giordano Richard Becher Larry Cohen George Christian B 2 1 - - - - 0.00 56.00 4.54 Silver
8 Kathy Twomey Suzanne McIlhiny Cassandra Rodger Naresh Kapila B 3 2 - - - - 0.00 50.00 3.40 Silver
11 Robert Mendelson Edward White Debra Eaves Suzy Burger A 4 - - - - - 0.00 49.00 2.55 Silver
16 Jack Shartsis Leonard Melander Marilyn Maddox Myles Maddox A 5 - - - - - 0.00 48.00 1.91 Silver
9 Ronald Horwitz Brenda Jaffe John Dreifus Walter Goldsmith A 6 - - - - - 0.00 46.00 1.44 Silver
6 Charles Schiff Kerry Lafer Robert Raf Georgene Cronin B - 3 - - - - 0.00 44.00 1.86 Silver
4 Scott Miller Harry Jagtiani Frederic Fayle James Banaszek B - 4 - - - - 0.00 43.00 1.39 Silver
20 Phyllis Cohn Kurt Dasher Jonathan Fleischmann Joseph Ernsthausen A - - - - - - 0.00 41.00 0.46 Silver
3 Marilyn Nathanson William Landrum Brand Marwil Susan Marwil B - 5 - - - - 0.00 40.00 1.04 Silver
19 Duaine Benard Rosemary Bailey Ann Haycock Louise Less B - - - - - - 0.00 39.00 0.46 Silver
1 Satish Shah Jerome Hasenjager Thomas Hunt James Rowe B - - - - - - 0.00 38.00 0.69 Silver
13 Robert Ciaffone Joanne Mosca Philip Smith Susan Woodrow B - - - - - - 0.00 38.00 0.46 Silver
10 Carolyn Simmer Milton Siegel James Smyth Joyce Bell B - - - - - - 0.00 37.00 0.23 Silver
2 Robert Katz Frank Treiber III Jerrold Grossman Sheldon Kirsch A - - - - - - 0.00 35.00 0.35 Silver
12 Lawrence Freedman Susan Meneilley Lois Beyer Jean Klarich C - - 1/2 - - - 0.00 32.00 1.26 Silver
7 David Dursum Neal Gehring Gerard Peplowski George Pope C - - 1/2 - - - 0.00 32.00 1.26 Silver
17 Manus Nemeth Latika Mangrulkar Elma Sterk Pearl Lim C - - - - - - 0.00 28.00 0.23 Silver
15 Denise Brown Julie Baba Judith Kamins Roberta Toll C - - - - - - 0.00 22.00 0.23 Silver
5 Craig Linderman Marianne Linderman Carolyn Lee James Lee C - - - - - - 0.00 19.00

Bracket

Bracket available from Fast Results