Feb 14, 2016 - Sunday 2:30 pm

0-1500 Swiss Event Summary

Session 2

24.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color D E F VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
7.14 Gold 1 1 106.00 Michael WavadaEnfield, CT Felix SpringerWest Hartford, CT David LandsbergHigganum, CT Kenneth LeopoldAvon, CT
5.36 Gold 2 102.00 Carolyn JosephFarmington, CT Jeanne StrieflerWest Simsbury, CT James MacomberFarmington, CT Robert LaheyAvon, CT
4.28 Gold 3 2 100.00 Abraham FisherConcord, MA David HoganMarlborough, MA Jill HunterNorthborough, MA Matthew FienbergNorthborough, MA
3.21 Gold 4 3 1 99.00 Rufus ColeCos Cob, CT Silvia SzantoCos Cob, CT Young ChaMuttontown, NY Kay ChaMuttontown, NY
2.40 Gold 5/6 4 97.00 Wendy LeeEast Hanover, NJ Michelle LaniganWyckoff, NJ Michael LoBedminster, NJ Teresa ChekBedminster, NJ
2.21 Gold 5/6 97.00 Marcia WestCharlestown, RI Lois DeBloisWarwick, RI Paula NajarianEast Greenwich, RI Chris SoaresSwansea, MA
1.77 Gold 5/6 91.00 Claude DannerSouth Yarmouth, MA Otto DannerSouth Yarmouth, MA Nancy ShactmanSouth Orleans, MA Judith DavidsonOrleans, MA
1.77 Gold 5/6 91.00 Linda AhrensLincoln, RI Maria KawkaBolton, MA Marek KawkaBolton, MA Joseph BrouillardLincoln, RI
2.76 Red 2 88.00 Dorothy CarpenterWestport, CT Jackie ScottNorwalk, CT Carla SharpEaston, CT Susan ByronNorwalk, CT
2.07 Red 3 87.00 Roz SternbergAvon, CT Jan RosowAvon, CT Roger ZessisWestwood, MA Joanna GleasonChestnut Hill, MA
1.55 Red 4 85.00 Patricia WilchaFranklin Lakes, NJ Pam MillsFranklin Lakes, NJ Robert SorceFranklin Lakes, NJ Mary ThurberFranklin Lakes, NJ

Recaps

Section EE

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
D E F D E F
22 Michael Wavada Felix Springer David Landsberg Kenneth Leopold E 1 1 - - - - 0.00 106.00 7.14 Gold
18 Carolyn Joseph Jeanne Striefler James Macomber Robert Lahey D 2 - - - - - 0.00 102.00 5.36 Gold
13 Abraham Fisher David Hogan Jill Hunter Matthew Fienberg E 3 2 - - - - 0.00 100.00 4.28 Gold
20 Rufus Cole Silvia Szanto Young Cha Kay Cha F 4 3 1 - - - 0.00 99.00 3.21 Gold
16 Wendy Lee Michelle Lanigan Michael Lo Teresa Chek E 5/6 4 - - - - 0.00 97.00 2.40 Gold
24 Marcia West Lois DeBlois Paula Najarian Chris Soares D 5/6 - - - - - 0.00 97.00 2.21 Gold
11 Claude Danner Otto Danner Nancy Shactman Judith Davidson E - 5/6 - - - - 0.00 91.00 1.77 Gold
19 Linda Ahrens Maria Kawka Marek Kawka Joseph Brouillard E - 5/6 - - - - 0.00 91.00 1.77 Gold
9 Dorothy Carpenter Jackie Scott Carla Sharp Susan Byron F - - 2 - - - 0.00 88.00 2.76 Red
10 Alan Berg Jean Berg Sharon Uusitalo Shirley Wagner E - - - - - - 0.00 88.00 0.95 Red
2 Roz Sternberg Jan Rosow Roger Zessis Joanna Gleason F - - 3 - - - 0.00 87.00 2.07 Red
1 Patricia Wilcha Pam Mills Robert Sorce Mary Thurber F - - 4 - - - 0.00 85.00 1.55 Red
4 Jonathan Clark Bonnie Murphy Randall Murphy Scott Butterworth F - - - - - - 0.00 83.00 0.76 Red
14 Sarah Widhu Lucy Hulse Steven Randle Judy Goff E - - - - - - 0.00 79.00 0.57 Red
12 Sally Title Linda Kesselman Arthur Schuman Toby Schuman E - - - - - - 0.00 74.00 0.57 Red
7 Marvin Lerman Terry Lerman Evan Dean Janice Dean F - - - - - - 0.00 70.00 0.67 Red
21 Abhijit Dutta Paul Johnson Jeanne Morgenstern Monica Fay F - - - - - - 0.00 65.00 0.57 Red
15 John Hodge Sue Hodge Patricia Linnemeyer Frederick Linnemeyer D - - - - - - 0.00 64.00 0.38 Red
3 Nancy Ramseyer Donald Migliaro Carolee Haak Mary Whittemore F - - - - - - 0.00 64.00 0.57 Red
8 Rita Brizel Bella Masliah Kelly Skalicky Patricia Hatry E - - - - - - 0.00 64.00 0.67 Red
23 Michael Shore Lori Shore Mayank Mehta Aarati Mehta F - - - - - - 0.00 63.00 0.76 Red
5 Mary Eisenberg Carol Tellar Marlene Myers Maxine Cechvala E - - - - - - 0.00 60.00 0.57 Red
17 Jared Egerer Lorraine Novinski Ann Belzer Mike Belzer F - - - - - - 0.00 56.00 0.57 Red
6 Robert Tellar Lucie Fradet Michael Nader Joseph Peled F - - - - - - 0.00 47.00 0.38 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results