Jan 17, 2016 - Sunday

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

18.0 Tables Based on: 26.0

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.90 Silver 1 87.00 George RussellMoore, SC James CobbSpartanburg, SC William Norteman JrWoodruff, SC E Michael McKeeAnderson, SC
7.43 Silver 2 1 81.00 Louise GarciaGreensboro, NC Rebecca SantagoClemmons, NC Elizabeth KelleyGreensboro, NC George HaeselerGreensboro, NC
5.57 Silver 3 78.00 Warren Roberts IIIFlat Rock, NC Hugh Brown JrMcCormick, SC Jeff ZiemerTaylors, SC Doug DeyHendersonville, NC
4.18 Silver 4 2 76.00 Elaine GordonWells, ME Betsy StantonHartsville, SC Jo Ann MasseyTroutman, NC Nancy ShanksHickory, NC
3.30 Silver 5 3 73.00 Cecil Boyle JrLandrum, SC Andrea KahnInman, SC Sally Jo CarterTryon, NC Linda ShererColumbus, NC
2.42 Silver 4 1 72.00 Jonathan FriedelAsheville, NC Betsy MayersAsheville, NC Stanley ManowAsheville, NC Sarah ManowAsheville, NC
1.48 Silver 5 66.00 Allen ShifleyAsheville, NC Roger NewberryHendersonville, NC Bert HallFletcher, NC Lloyd WeinermanAsheville, NC
1.82 Silver 2 63.00 Jed FranquemontLenoir, NC Noralie CoxGranite Falls, NC Betty FranquemontLenoir, NC Frank GilbertGranite Falls, NC

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
17 George Russell James Cobb William Norteman Jr E Michael McKee A 1 - - - - - 0.00 87.00 9.90 Silver
7 Louise Garcia Rebecca Santago Elizabeth Kelley George Haeseler B 2 1 - - - - 0.00 81.00 7.43 Silver
13 Warren Roberts III Hugh Brown Jr Jeff Ziemer Doug Dey A 3 - - - - - 0.00 78.00 5.57 Silver
11 Elaine Gordon Betsy Stanton Jo Ann Massey Nancy Shanks B 4 2 - - - - 0.00 76.00 4.18 Silver
14 Cecil Boyle Jr Andrea Kahn Sally Jo Carter Linda Sherer B 5 3 - - - - 0.00 73.00 3.30 Silver
15 Jonathan Friedel Betsy Mayers Stanley Manow Sarah Manow C - 4 1 - - - 0.00 72.00 2.42 Silver
4 Bill Wisdom Dan Fowler Sue Cooper Hugh Hughes Len Case A - - - - - - 0.00 71.00 1.05 Silver
10 Allen Shifley Roger Newberry Bert Hall Lloyd Weinerman B - 5 - - - - 0.00 66.00 1.48 Silver
3 Jed Franquemont Noralie Cox Betty Franquemont Frank Gilbert C - - 2 - - - 0.00 63.00 1.82 Silver
18 Jerry Tinsley George Dysart Rosalie Blowe Royce Blowe A - - - - - - 0.00 58.00 0.90 Silver
2 Martin Friedman Jan Baisden Mason Barge Frank Dickerson C - - - - - - 0.00 58.00 0.90 Silver
12 Don Farver Candace Dickinson Nicholas Frost Barbara Lehrer B - - - - - - 0.00 56.00 0.75 Silver
6 Eldon Clayman Peggy Axley Dorene Drum Norris Drum A - - - - - - 0.00 46.00 0.60 Silver
9 Barbara Zimmerman Terrell Bishop Helen Reinhardt James Greeson Jr B - - - - - - 0.00 45.00 0.60 Silver
8 Robert Hadley Robert Plautz Anita Carlson Bobby Bumgardner B - - - - - - 0.00 43.00 0.60 Silver
5 Celia Johnson Paula Brewer Joanne Stewart Graham Stewart C - - - - - - 0.00 42.00 0.60 Silver
16 William Lambert Jr Nancy Warlick Louise Little Julia Reed C - - - - - - 0.00 36.00 0.30 Silver
1 Robin Harben Ruth Bruner Charles Stoddard Tony Schmidt C - - - - - - 0.00 29.00 0.30 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results