Nov 01, 2015 - Sunday

Sunday Swiss Teams Event Summary

Session 2

28.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.45 Silver 1 113.00 Glenn RobbinsNew York, NY Richard DeMartinoRiverside, CT Lloyd ArvedonWoburn, MA John StiefelWethersfield, CT
7.84 Silver 2 105.00 Steven HuhmanLarchmont, NY Lawrence LauWestport, CT Brett AdlerNorwalk, CT Jill MarshallPort Chester, NY
5.88 Silver 3 91.00 Frances SchneiderRiverside, CT Sandra DeMartinoRiverside, CT Tania Reyes HillerBedford Corners, NY Solomon FieldStamford, CT
5.36 Silver 4/5 1 88.00 Lee HerdleMadison, CT Mu ZhangMadison, CT Lenny RussmanMadison, CT Mark StasiewskiMeriden, CT
3.95 Silver 4/5 88.00 Frank BlachowskiHartford, CT Peter KatzAvon, CT Howard LawrenceNew Haven, CT Allan ClamageStratford, CT
2.99 Silver 6 84.00 Marshall FrankChappaqua, NY Marjorie MursteinScarsdale, NY Clifford NebelHastings Hudson, NY Pamela FurtschArmonk, NY
2.61 Silver 7 83.00 Phyllis BausherWest Haven, CT Margaret MasonMadison, CT Sarah CorningMadison, CT Joyce StiefelWethersfield, CT
4.02 Silver 2 80.00 Hoby LittlefieldHartford, CT Bonnie ReyesHartford, CT Adam HansenNew Britain, CT David MosesNew Britain, CT
3.02 Silver 3 79.00 Donald BrueggemannBranford, CT Esther WatsteinStratford, CT Joan MartinBridgeport, CT Jerry JacobsStamford, CT
2.26 Silver 4 73.00 Michael SmithNewington, CT Susan SmithNewington, CT Robert DerrahSpringfield, MA Shirley DerrahSpringfield, MA
3.32 Silver 5 1 72.00 Bonnie MurphyBranford, CT Jonathan ClarkBranford, CT Scott ButterworthPortland, CT Randall MurphyBranford, CT
2.49 Silver 6 2 69.00 Michael WavadaEnfield, CT Kenneth LeopoldAvon, CT Felix SpringerWest Hartford, CT David LandsbergHigganum, CT
1.87 Silver 3 68.00 Donald MigliaroClinton, CT Ron BreaultOld Lyme, CT Nancy RamseyerMadison, CT Robert McLellanMadison, CT
1.40 Silver 4 67.00 Susan GlasspiegelSimsbury, CT Robert GlasspiegelSimsbury, CT Leon WeisburghRye, NY Maureen BerkmanRye Brook, NY
1.20 Silver 5/6 65.00 Jim WalshMadison, CT Charles DearolfSilver Spring, MD Monica AkelaitisSouthbury, CT Marsha ScherrDanbury, CT
1.20 Silver 5/6 65.00 Judy GoffGranby, CT Kathleen FaheySimsbury, CT Margery GussakManchester, CT Joan StroupVernon, CT

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
21 Glenn Robbins Richard DeMartino Lloyd Arvedon John Stiefel A 1 - - - - - 0.00 113.00 10.45 Silver
8 Steven Huhman Lawrence Lau Brett Adler Jill Marshall A 2 - - - - - 0.00 105.00 7.84 Silver
10 Frances Schneider Sandra DeMartino Tania Reyes Hiller Solomon Field A 3 - - - - - 0.00 91.00 5.88 Silver
16 Lee Herdle Mu Zhang Lenny Russman Mark Stasiewski B 4/5 1 - - - - 0.00 88.00 5.36 Silver
2 Frank Blachowski Peter Katz Howard Lawrence Allan Clamage A 4/5 - - - - - 0.00 88.00 3.95 Silver
15 Marshall Frank Marjorie Murstein Clifford Nebel Pamela Furtsch A 6 - - - - - 0.00 84.00 2.99 Silver
27 Phyllis Bausher Margaret Mason Sarah Corning Joyce Stiefel A 7 - - - - - 0.00 83.00 2.61 Silver
17 Hoby Littlefield Bonnie Reyes Adam Hansen David Moses B - 2 - - - - 0.00 80.00 4.02 Silver
26 Donald Brueggemann Esther Watstein Joan Martin Jerry Jacobs B - 3 - - - - 0.00 79.00 3.02 Silver
9 Michael Smith Susan Smith Robert Derrah Shirley Derrah B - 4 - - - - 0.00 73.00 2.26 Silver
11 Bonnie Murphy Jonathan Clark Scott Butterworth Randall Murphy C - 5 1 - - - 0.00 72.00 3.32 Silver
19 Susan Seckinger Mary Petit Elizabeth Nagle Susan Rodricks A - - - - - - 0.00 70.00 1.20 Silver
7 Michael Wavada Kenneth Leopold Felix Springer David Landsberg C - 6 2 - - - 0.00 69.00 2.49 Silver
20 Donald Migliaro Ron Breault Nancy Ramseyer Robert McLellan C - - 3 - - - 0.00 68.00 1.87 Silver
22 Susan Glasspiegel Robert Glasspiegel Leon Weisburgh Maureen Berkman C - - 4 - - - 0.00 67.00 1.40 Silver
28 Deborah Noack Bill Reich John Farwell Robert Rising B - - - - - - 0.00 65.00 0.60 Silver
14 Judy Goff Kathleen Fahey Margery Gussak Joan Stroup C - - 5/6 - - - 0.00 65.00 1.20 Silver
4 Jim Walsh Charles Dearolf Monica Akelaitis Marsha Scherr C - - 5/6 - - - 0.00 65.00 1.20 Silver
12 Douglas Thompson Karen Barrett Gordon Kiernan Marilyn Tjader B - - - - - - 0.00 65.00 0.90 Silver
24 Lori Shore Michael Shore Mayank Mehta Aarati Mehta C - - - - - - 0.00 62.00 1.05 Silver
13 Mary Ann Downes Joan Gagne Mary Beth Murphy Patricia Shimkus C - - - - - - 0.00 60.00 0.90 Silver
23 Georgeann Kishner Stanley Kishner Donald Ernst Helen Benson C - - - - - - 0.00 57.00 0.60 Silver
5 Russ Sackowitz Jean Schiaroli Vera Wardlaw Margaret Molwitz B - - - - - - 0.00 57.00 0.60 Silver
3 John Calderbank Marilyn Pikor Roger Pikor Nancy Calderbank C - - - - - - 0.00 53.00 0.90 Silver
25 Joyce Handleman Haroula Dobyns Paul Johnson Abhijit Dutta C - - - - - - 0.00 51.00 0.60 Silver
6 Bunny Kliman Ausra Geaski James Misner Elaine Misner A - - - - - - 0.00 45.00 0.60 Silver
18 Barbara Mindell Maureen Walsh Betty Kerber Jan Rosow C - - - - - - 0.00 44.00 0.30 Silver
1 Susan Shechtman Sally Title Linda Beizer Linda Dragat C - - - - - - 0.00 41.00 0.60 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results